Dette indhold er genereret af AI. Du kan give feedback om det på Inderes forum.
Automatisk oversættelse: Oprindeligt udgivet på finsk 28.10.2026, 07.06 GMT. Giv feedback her.
| Estimattabel | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Sammenligning | Faktisk | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Omsætning | 157 | 157 | 155 | 646 | ||
| EBITDA (justeret) | 17,9 | 18,0 | 19,1 | 75,4 | ||
| EBITDA | 18,0 | 15,5 | 18.4 | 64,5 | ||
| EBIT (justeret) | 11,3 | 11,2 | 12.4 | 48,2 | ||
| EBIT | 11,4 | 8,7 | 11.7 | 37,3 | ||
| EPS (rapporteret) | 0,09 | 0,06 | 0.1 | 0,27 | ||
| Omsætningsvækst-% | -3,6 % | 0,1 % | -1,0 % | -1,8 % | ||
| EBIT-margin (justeret) | 7,2 % | 7,1 % | 7,5 % | |||
Kilde: Inderes & Vara Research, 4 analytikere (konsensus)
Anora offentliggør sit Q3 regnskab fredag den 30.10. Vi venter, at selskabets omsætning og justerede EBITDA i det væsentlige har holdt sig på niveau med sammenligningsperioden. Vi venter, at selskabet gentager sin helårsguidance for resultatet, da det står i en god position til at nå forventningsintervallet. I regnskabet vil vi særligt holde øje med fremdriften i effektiviseringstiltagene samt kommentarer til markedsudsigterne på tærsklen til den vigtige højsæson i slutningen af året. Vi finjusterede vores estimater i forbindelse med denne rapport, men ændringerne var alt i alt små. De er samlet i tabellen nedenfor.
Vi estimerer, at Anoras omsætning i Q3 landede på 155 MEUR (Q3'25: 157 MEUR). Volumen på alkoholmarkederne i Norden har været i strukturelt fald, hvilket har skabt en vedvarende modvind for selskabets salg. Volumefaldet på monopolmarkederne (Finland, Sverige, Norge) fortsatte i Q3 i det væsentlige på samme linje som i begyndelsen af året (fald på 2-3 %). Fordelt på segmenter venter vi, at faldet i Wine-segmentet fortsætter som følge af det svage vinmarked i Norge samt de negative effekter af udløbne partner- og aftapningsaftaler. Vi venter, at omsætningen i Spirits-segmentet har holdt sig groft sagt på niveau med sammenligningsperioden, og at Industrial-segmentet er vokset.
Vi venter, at Anoras justerede EBITDA i Q3 landede på 18,5 MEUR (Q3'25: 18,0 MEUR). Selskabets rentabilitet understøttes særligt af effektiviseringstiltagene i henhold til Fit, Fix, Focus-programmet samt en disciplineret styring af omsætningen og porteføljen, som vi tror understøtter bruttofortjenesten på samme måde som i begyndelsen af året. På den anden side forventer vi efter Industrial-segmentets stærke Q2-resultat ikke en tilsvarende væsentlig resultatfremgang fra segmentet på grund af årets modvind og strammere sammenligningstal for slutningen af året. Omkostningsinflation, såsom stigninger i emballage- og logistikomkostninger, skaber fortsat et vist pres, men effekten af disse slår næppe igennem for alvor endnu i Q3.
Anora har guidet, at det sammenlignelige EBITDA for 2026 vil være 74–79 MEUR (2025: 71 MEUR). Selskabets resultat var efter første halvår cirka 3 MEUR bedre end i sammenligningsperioden, og derfor kan den nedre grænse for guidance nås, selvom resultatet i slutningen af året forbliver på niveau med sammenligningsperioden. Vores estimat for det justerede helårs-EBITDA ligger i øjeblikket på cirka 75 MEUR, hvilket er inden for forventningsintervallet. Vi venter, at selskabet gentager sin guidance i forbindelse med Q3 regnskabet. Q4 er sæsonmæssigt det vigtigste resultatkvartal for selskabet og står for over 40 procent af det samlede årsresultat. Dermed har efterspørgslen i slutningen af årets højsæson en væsentlig indvirkning på hele årets resultat. Vi tror, at omkostningsinflationen vil tynge Q4-resultatudsigterne noget, da der ikke er mulighed for prisstigninger før næste år.
| Ændringer i estimater | 2026e | 2026e | Ændring | 2027e | 2027e | Ændring | 2028e | 2028e | Ændring | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Tidligere | Ny | % | Tidligere | Ny | % | Tidligere | Ny | % | |
| Omsætning | 650 | 646 | -1 % | 667 | 661 | -1 % | 667 | 662 | -1 % | |
| EBITDA (justeret) | 75,4 | 75,4 | 0 % | 78,2 | 77,1 | -1 % | 78,6 | 78,8 | 0 % | |
| EBIT før særlige poster | 48,2 | 48,2 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| EBIT | 37,3 | 37,3 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| Resultat før skat | 23,3 | 23,3 | 0 % | 38,0 | 36,9 | -3 % | 38,8 | 39,0 | 1 % | |
| EPS (før særlige poster) | 0,40 | 0,40 | 0 % | 0,44 | 0,43 | -3 % | 0,45 | 0,46 | 1 % | |
| Udbytte pr. aktie | 0,25 | 0,25 | 0 % | 0,27 | 0,27 | 0 % | 0,30 | 0,30 | 0 % | |
Kilde: Inderes