Inderes’ ansvarsfraskrivelse kan findes her. Detaljeret information om hver aktie, der aktivt overvåges af Inderes og HC Andersen Capital, er tilgængelig på de virksomhedsspecifikke sider på Inderes' hjemmeside. © Inderes Oyj. All rights reserved.
AI-oversættelse: Originalen er udgivet på engelsk den 5.11.2026 kl. 7.30.
NYABs Q3-resultat slog vores estimater på både omsætning og rapporteret EBIT, drevet af stærkere vækst end forventet inden for anlægsvirksomhet (Civil Engineering), især i Finland, hvor datacenterprojektet i Mikkeli blev kørt op hurtigere, end vi havde forventet. Ordreindgangen nåede op på rekordstore 555 MEUR, og selv eksklusive NYABs andel af Uppsala-sporvognsprojektet oversteg den vores estimat, hvilket løftede den underliggende anlægsordrebog til en ny rekord. Bag de overordnede tal var billedet dog mere blandet. Den svenske margin levede ikke op til vores forventninger, Rådgivning svækkedes yderligere, og en del af EBIT-overskridelsen kom fra en ikke-operationel opskrivningsgevinst på total return-swappen. Efter Q3 hæver vi vores omsætningsestimater med 2-3 %, mens vores indtjeningsestimater er stort set uændrede. Vi hæver vores kursmål til 9,5 SEK (tidligere 9,2 SEK), men da aktiekursen er steget tydeligt mere end vores estimater siden vores seneste opdatering, sænker vi vores anbefaling til Akkumuler (tidligere Køb).
NYABs omsætning i Q3 voksede med 27 % år/år til 190 MEUR, hvilket var klart over vores estimat på 176 MEUR. Ligesom i Q2 drev anlægssegmentet (Civil Engineering) væksten (+39 % y/y), men denne gang var Finland hovedkilden til det stærkere resultat med en omsætning, der steg med 126 % til 47 MEUR (Inderes estimat: 33 MEUR), i takt med at byggeriet af datacentret i Mikkeli blev kørt op. Omsætningen inden for Rådgivning faldt yderligere 25 % som følge af fortsat svag efterspørgsel efter projektpersonale på det norske offshoremarked. Eksklusive Uppsala JV nåede anlægsordrebogen op på en ny rekord på ca. 580 MEUR (Q2'26: 502 MEUR). EBIT landede på 15,0 MEUR med en margin på 7,9 % (Q3'25: 11,3 MEUR, 7,5 %), hvilket var over vores estimat på 14,0 MEUR, men det positive udfald lå udelukkende uden for de operative segmenter. Justeret for en opskrivningsgevinst på ca. 1,7 MEUR på total return-swappen, som vi anser for at være ikke-operationel, var EBIT 13,3 MEUR (7,0 %), hvorfor kvartalet beløb sig til en moderat operationel skuffelse snarere end et overordnet stærkt resultat. Et the frie cash flow på -7 MEUR blev tynget af tidspunktet for en kundebetaling, der blev modtaget kort efter kvartalets udgang, hvilket vi forventer vil blive udlignet i Q4.
Efter Q3 har vi hævet vores omsætningsestimater med 2-3 % for 2026-2028, mens vores justerede EBIT-estimater er stort set uændrede (2026e: -3 %, 2027-2028e: +1 %). Efter vores opfattelse betyder sammensætningen af revisionerne mere end niveauet. Finland bevæger sig kraftigt op på både volumen og rentabilitet, understøttet af en længere afdrags- og ordrehorisont i Mikkeli og en meget stærkere ordrebog ved indgangen til det sæsonmæssigt svage første halvår, mens vi sænker vores svenske marginforudsætninger, da ledelsen tilkendegav, at opstartsomkostningerne fortsætter, så længe den nuværende vækstrate fortsætter. Vi sænker også vores estimater for Rådgivning på både omsætning og margin, hvor vi ikke ser nogen kortsigtet understøttelse af et opsving. På koncernniveau udligner disse ting hinanden i vid udstrækning. Der er således tale om en volumen- og mixrevision snarere end en rentabilitetsrevision. Vores langsigtede syn er dog intakt. Vi ser fortsat NYAB som velpositioneret i forhold til strukturelle nordiske drivkræfter inden for energi, infrastruktur, industri og forsvar, og konverteringen af Uppsala og Letsi-Svartbyn til udførelseskontrakter bekræfter endnu en gang selskabets Fase 1-til-Fase 2-model.
Efter den stærke kursudvikling siden vores omfattende analyse i begyndelse af oktober (+10 %) er den indtjeningsbaserede værdiansættelse for 2026-2027 (EV/EBIT: ~11x-9x, P/E: ~15x-13x) kommet tættere på vores acceptable værdiansættelsesintervaller (EV/EBIT: 10x-13x, P/E: 12x-15x), og på vores 2026-estimater ligger den allerede omkring midten af de intervaller, vi aktuelt anser for at være berettigede. Vi vurderer derfor, at en væsentlig del af den multipeludvidelse, vi har forventet, allerede har fundet sted, og at yderligere potentiale nu i stigende grad afhænger af, at NYAB lever op til vores forventninger om indtjeningsvækst, hvor de blandede segmentmarginer i Q3 viser, at dette ikke er risikofrit. Vores forventede samlede afkast på mellemlang sigt ligger fortsat over vores afkastkrav, om end med en smallere margin end tidligere, mens vores sum-of-the-parts*- og DCF-model på henholdsvis 7,8-9,6 SEK og 9,52 SEK (tidligere 9,24 SEK) indikerer et mere moderat potentiale. Vi kan fortsat lide NYABs forretningsmodel og positionering, men vi ser risiko/afkast som mere afbalanceret ved den aktuelle aktiekurs.
* Sum-of-the-parts-analyse
| Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Forskel (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sammenligning | Realiserede | Inderes | Konsensus | Lav | Høj | Faktisk vs. Inderes | Inderes | ||
| Omsætning | 150,5 | 190,2 | 176,3 | 8 % | 642,9 | ||||
| EBITA | 11,6 | 15,4 | 14,4 | 7 % | 41,3 | ||||
| EBIT | 11,3 | 15,0 | 14,0 | 7 % | 41,5 | ||||
| PTP | 10,6 | 15,4 | 14,3 | 8 % | 43,5 | ||||
| Nettoresultat | 8,5 | 12,6 | 11,4 | 11 % | 34,4 | ||||
| Omsætningsvækst-% | 60,8 % | 26,4 % | 17,2 % | 9,2 %-point | 17,5 % | ||||
AI-oversættelse: Originalen er udgivet på engelsk den 5.11.2026 kl. 7.30.
Omsætningen voksede med 27 % årligt til 190 MEUR og slog dermed klart vores estimat på 176 MEUR. Ligesom i Q2 var segmentet Anlægsarbejder drivkraften bag væksten med en omsætning op med 39 % til 169 MEUR, idet den rekordstore ordrebog fortsatte med at blive udført i det sæsonmæssigt stærke andet halvår. Den svenske omsætning steg med 12 % til 124 MEUR (Inderes-estimat: 118 MEUR), hvilket bl.a. blev understøttet af fortsættelsen af nye jernbaneinfrastrukturprojekter med høj produktion koncentreret over en kort periode. Finland var imidlertid hovedkilden til det slåede estimat, da omsætningen steg med 126 % til 47 MEUR (Inderes: 33 MEUR) drevet af optrapningen af byggeriet på Mikkeli-datacenterprojektet. På telekonferencen oplyste ledelsen, at omkring 15-20 % af Mikkeli-kontraktværdien i øjeblikket er i ordrebogen, op fra ca. 10 % ved udgangen af Q2, hvilket efter vores opfattelse indikerer en væsentligt længere afkaldsperiode, end vi havde antaget. Omvendt faldt omsætningen for Rådgivning med 25 % til 21 MEUR (Inderes: 25 MEUR), da det gennemsnitlige antal fuldtidsansatte faldt til 570 (Q3'25: 719) som følge af fortsat svag efterspørgsel efter projektpersonaleservice på det norske offshoremarked og en mere selektiv ordreindgang. Ledelsen bemærkede, at hele faldet stammede fra projektpersonaleforretningen med lavere margin.
Koncernens ordreindgang nåede et rekordhøjt niveau på 555 MEUR (Q3'25: 118 MEUR), hvoran Civil Engineering stod for 542 MEUR. Ordreindgangen omfattede NYAB's andel på ca. 294 MEUR af fase 2 af sporvognsprojektet i Uppsala (samlet værdi på 6,5 BSEK, 50/50 joint venture med AZVI) samt fase 2-kontrakten på ca. 1,6 BSEK (ca. 140 MEUR) på Svenska kraftnäts Letsi-Svartbyn-kraftlinje. Eksklusive Uppsala var koncernens ordreindgang på ca. 261 MEUR, hvilket var over vores estimat på 241 MEUR. Heraf faldt den svenske ordreindgang eksklusive Uppsala på ca. 160 MEUR under vores estimat på ca. 192 MEUR og var i sig selv domineret af Letsi-Svartbyn, mens den finske ordreindgang på 89 MEUR lå væsentligt over vores estimat på 33 MEUR. Eksklusive Uppsala nåede ordrereserven for Civil Engineering en ny rekord på ca. 580 MEUR, hvilket er en stigning på ca. 16 % fra det foregående kvartal, mens det indberettede tal inklusive joint venture-selskabet mere end fordoblede sig år-til-år til 874 MEUR (Q3'25: 404 MEUR). Da joint venture-selskabet indregnes efter indre værdis metode og kun bidrager via andelen af resultatet af associerede virksomheder og joint ventures, vil vi advare mod at tage det overordnede ordrereservetal for pålydende. Ikke desto mindre vurderer vi, at den underliggende ordrereserve giver en stærk visibilitet ind i 2027.
Ledelsen gentog, at de langfristede investeringsprogrammer inden for energi, infrastruktur og industri fortsat understøtter efterspørgslen, og fremhævede store investeringsbehov inden for forsvar, datacentre og infrastruktur. Ledelsen bemærkede desuden, at konkurrencen fortsat er tydeligt lavere i den tidlige fase og det samarbejdsbaserede arbejde, som nu udgør en voksende andel af volumen, mens konkurrenceintensiteten inden for traditionel hovedentreprise er bredt uændret, og at selskabet ikke har set nogen form for marginpres fra materiale- eller lønomkostninger. Det norske offshoremarked forblev svagt, og appetitten på nye investeringer i vedvarende energi forblev svag.
Med Uppsala og Letsi-Svartbyn nu i udførelsesfasen faldt den anslåede værdi af potentielle udførelseskontrakter fra igangværende tidligfaseopgaver til ca. 200 MEUR fra ca. 600 MEUR ved udgangen af Q2. Ændringen afspejler, at disse projekter er rykket ind i ordrebogen, samt nye opgaver og reviderede estimater. Ifølge ledelsen knytter den resterende pipeline sig i høj grad til industrikunder, herunder aftalen om det tidlige arbejde med SSAB vedrørende et stålcoil-logistikanlæg i tilknytning til det planlagte mini-stålværk i Luleå, hvor forhandlingerne om de efterfølgende faser er i gang. Ledelsen oplyste ikke nogen indikation af den potentielle udførelsesværdi for Utajärvi-datacenterprojektet. Disse potentielle kontrakter er ikke inkluderet i ordreindgangen eller ordrereserven.
Efter vores opfattelse viste kvartalet endnu en gang værdien af NYAB’s positionering i den tidlige fase, da selskabets to største kontrakter nogensinde begge blev konverteret fra fase 1-positioner. Vi ser fortsat hovedusikkerheden i den resterende pipeline som et spørgsmål om tidspunkt snarere end udfald. Vigtigvis vil de resterende kontrakter – i ansetning fra Uppsalas joint venture-struktur – være NYAB’s egne og vil derfor flyde fuldt ud igennem omsætningen.
Driftsresultatet (EBIT) steg med 33 % til 15,0 MEUR (Q3'25: 11,3 MEUR), hvilket svarer til en margin på 7,9 % (7,5 %) og slog vores estimat på 14,0 MEUR (7,9 %). Da marginen var i overensstemmelse med vores forventninger, blev det slåede estimat drevet af volumen. Civil Engineering-segmentets EBIT steg med 33 % til 13,7 MEUR, men segmentets margin faldt en smule til 8,1 % (8,4 %). I Sverige forbedredes marginen til 8,4 % (7,8 %) på baggrund af effektiv projektgennemførelse, men dette var tydeligvis under vores estimat på 9,7 %, og EBIT på 10,4 MEUR levede ikke op til vores estimat på 11,4 MEUR. Ledelsen betegnede sig selv som tilfreds med niveauet, idet den dog bemærkede, at der stadig er plads til forbedringer, og at oppstartsomkostningerne vedbliver, så længe den nuværende vækstrate fortsætter. Finland var den positive overraskelse med et EBIT på 3,3 MEUR (Inderes-estimat: 1,9 MEUR) og en margin på 7,0 % (8,3 %) mod vores estimat på 5,7 %. Ledelsen tilskrev faldet år-til-år oppstartsomkostninger forbundet med vækstraten og et lille antal ældre projekter inden for vedvarende energi med strammere marginer, som i det væsentlige vil være afsluttet efter Q4. Rådgivningssegmentets rentabilitet svækkedes yderligere, idet marginen faldt til 0,6 % (4,5 %) mod vores estimat på 2,8 %, da omkostningseffektiviseringstiltagene i Norge endnu ikke har haft fuld virkning.
Selvom det samlede segment-EBIT på 13,8 MEUR lå en smule under vores estimat på 14,0 MEUR, skyldtes det overordnede slåede estimat ikke-allokerede koncernposter på +1,2 MEUR (Q3'25: -0,3 MEUR), understøttet af en opskrivningsgevinst på ca. 1,7 MEUR på den *total return swap*, der anvendes til at sikre aktieleverancer i henhold til de langfristede incitamentsprogrammer. Da vi betragter dette som ikke-operationelt, var det justerede EBIT på 13,3 MEUR, hvilket svarer til en margin på 7,0 % mod 7,5 % året før og vores estimat på 7,9 %. På vejen mod det langfristede mål for EBIT-marginen på >7,5 % (seneste 12 måneder: 6,2 %) gentog ledelsen, at målet ikke forventes at blive nået i 2025-2026 på grund af udvanding fra projektpersonalevirksomheden, og at selskabet sigter mod at være mere gennemsigtige omkring 2027-udsigterne ved årsskiftet. Mere opmuntrende fremhævede ledelsen, at Finlands historisk svage første halår, forårsaget af for lave volumer i forhold til selskabets faste omkostningsbase, bør se tydeligt bedre ud i 2027 i betragtning af den meget stærkere ordrereserve, hvilket efter vores opfattelse understøtter en strukturel forbedring af den finske helårsmargin.
Længere nede i resultatopgørelsen løftede positive finansielle poster (0,3 MEUR mod -0,6 MEUR) og en lavere skattesats end forventet nettoresultatet med 49 % til 12,6 MEUR (Q3'25: 8,5 MEUR), hvilket var over vores estimat på 11,4 MEUR, og resultat pr. aktie (EPS) steg til 0,018 EUR (0,012 EUR).
Free cash flow var -7 MEUR (Q3'25: 9 MEUR), da ca. 20 MEUR var bundet i arbejdskapital, primært i Igangværende arbejder for fremmed regning. Ifølge ledelsen blev en kundebetaling på 31 MEUR modtaget få dage efter kvartalsudgangen, og hvis den var ankommet i løbet af kvartalet, ville det frie cash flow have været omkring 24 MEUR. Derudover har arbejdskapital været bundet i løbet af Q2 og Q3 i et enkelt strategisk projekt med udvidede betalingsbetingelser, som selskabet modtager kompenserende omsætningsreguleringer for, og ledelsen forventer en væsentlig reduktion i arbejdskapitalen i Q4 i overensstemmelse med den aftalte fakturerings- og betalingsplan. Dermed er normaliseringen af pengestrømskonverteringen, som vi forventede efter Q2, blevet skubbet til Q4, men vi betragter det fortsat som tidsmæssigt betinget snarere end en forringelse af den underliggende model, hvilket ledelsen bekræftede ved at bemærke, at den underliggende pengestrømskonvertering historisk har ligget på omkring 90 %. Netto kassebeholdning faldt til 5,2 MEUR (Q2'26: 12,0 MEUR), hvilket svarer til en netto rentebærende gæld/EBITDA på -0,12x, og egenkapitalandelen udgjorde 64,8 %. Selvom balancen forbliver stærk, vil igangværende arbejder for fremmed regning være den post, vi følger tættest i Q4-rapporten.
| 2026e | 2026e | Ændring | 2027e | 2027e | Ændring | 2028e | 2028e | Ændring | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tidligere | Nyt | % | Tidligere | Nyt | % | Tidligere | Nyt | % | |
| Omsætning | 623,5 | 642,9 | 3 % | 698,7 | 714,8 | 2 % | 748,6 | 766,3 | 2 % |
| EBITDA | 48,0 | 48,8 | 2 % | 54,9 | 56,3 | 3 % | 59,5 | 60,9 | 2 % |
| EBIT (ekskl. engangsposter) | 42,7 | 41,3 | -3 % | 49,8 | 50,4 | 1 % | 55,0 | 55,5 | 1 % |
| EBIT | 41,3 | 41,5 | 1 % | 48,6 | 49,1 | 1 % | 53,8 | 54,1 | 1 % |
| PTP | 43,2 | 43,5 | 1 % | 50,5 | 50,9 | 1 % | 56,1 | 56,4 | 1 % |
| EPS (ekskl. NRIs) | 0,05 | 0,05 | -3 % | 0,06 | 0,06 | 1 % | 0,07 | 0,07 | 1 % |
Baseret på vores opdaterede estimater og efter den stærke kursudvikling siden vores seneste opdatering i begyndelsen af oktober (+10%) handles NYAB til EV/EBIT-multipler for 2026-2027 på ~11x og ~9x og justerede P/E-multipler på ~15x og ~13x, i forhold til vores acceptable værdiansættelsesintervaller på 10-13x EV/EBIT og 12-15x P/E. Da vi lægger større vægt på vores 2027-estimater, ligger aktien fortsat i den nederste halvdel af vores acceptable intervaller, men rabatten er blevet indsnævret siden vores omfattende analyse i begyndelsen af oktober. Forskellen mellem de EV-baserede og indtjeningsbaserede multipler afspejler i vid udstrækning netto kassebeholdning samt ejerandelene i Skarta Energy og joint venturet i Uppsala, som alle fratrækkes virksomhedsværdien (EV). Vi fortsætter med at mene, at EV-rammen bør give disse fuld kredit, da balancen er næsten ubelånt, og vi betragter det svage Q3-pengestrøm som tidsmæssigt betinget.
| 2025 | 2026e | 2027e | 2028e | |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 547,0 | 642,9 | 714,8 | 766,3 |
| vækst-% | 58 % | 18 % | 11 % | 7 % |
| Justeret EBIT | 34,3 | 41,3 | 50,4 | 55,5 |
| Justeret EBIT-% | 6,3 % | 6,4 % | 7,1 % | 7,2 % |
| Nettoresultat | 21,3 | 34,9 | 40,9 | 45,4 |
| EPS (just.) | 0,03 | 0,05 | 0,06 | 0,07 |
| P/E (just.) | 15,3 | 15,3 | 12,6 | 11,4 |
| P/B | 1,8 | 2,2 | 2,0 | 1,8 |
| Udbytteafkast-% | 1,9 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,7 % |
| EV/EBIT (just.) | 10,2 | 11,1 | 8,7 | 7,1 |
| EV/EBITDA | 9,4 | 9,4 | 7,6 | 6,5 |
| EV/S | 0,6 | 0,7 | 0,6 | 0,5 |
| Inderes | ||||
Vi mener desuden, at det er værd at bemærke, at vi tror, selskabet har potentiale til at accelerere sin vækst gennem opkøb over tid på grund af den stærke balance. På kort sigt vurderer vi dog, at større M&A-aktivitet er usandsynlig, da vi forventer, at selskabet vil fokusere på integrationen af Dovres forretninger.
Med en rekordstor underliggende ordrebog, reduceret sæsonudsving, en positiv efterspørgselsudsigter i Sverige og et strukturelt forbedret billede i Finland vurderer vi fortsat, at risikoniveauet for indtjeningsvæksten er faldende. Vi mener dog ikke, at det endnu er berettiget, at NYAB handler i den øvre ende af vores acceptable intervaller. Q3 viste, at gennemstrømningen fra stærk volumenvækst ikke er automatisk, da visse opstartsomkostninger holdt den svenske margin tilbage, Rådgivning fortsat udvander koncernens rentabilitet i en tid med svag markedsaktivitet, og målet om en EBIT-margin på >7,5 % er blevet udskudt over to regnskabsår. Når vi vejer disse faktorer op mod hinanden, mener vi, at det på nuværende tidspunkt er berettiget, at NYAB handler i midten af vores intervaller, omkring 11-12x EV/EBIT og 13-14x P/E, hvilket aktien stort set har nået på vores 2026-estimater. Til vores kursmål vil 2027 EV/EBIT- og P/E-multiplerne være henholdsvis ca. 10,4x og 14,6x. Efter vores opfattelse vil et ryk op i intervallet kræve en vedvarende marginfremgang i Rådgivning, tegn på at forbedringen i den finske rentabilitet holder over et helt år, og en glat konvertering af den rekordstore ordrebog uden de eksekveringsproblemer, der historisk set har straffet denne sektor.
Vores sum-of-the-parts-beregning (detaljerede parametre præsenteret i vores omfattende analyse), herunder vores anslåede værdier af NYAB's andel i Skarta Energy (~17 MEUR) og Uppsala joint venturet (~11 MEUR), indikerer nu en værdi på 7,9-9,6 SEK pr. aktie med den aktuelle EUR/SEK-valutakurs. Den højere finske indtjening motiverer og modsvarer i vid udstrækning vores lavere svenske marginforudsætninger. Til den aktuelle aktiekurs på 8,19 SEK værdisættes aktien inden for dette interval.
I vores DCF-model anvender vi en WACC på 9,0 % og et afkastkrav på egenkapitalen på 9,7 %. Efter vores opfattelse er afkastkravet på et rimeligt niveau under hensyntagen til det nuværende renteniveau, selskabets størrelse, den overordnede bygge- og anlægsbranches sæsonmæssige og cykliske karakter samt den overordnede risikoprofil for NYAB's forretning.
Efter vores estimatrevisioner indikerer vores DCF-model en værdi på 0,87 EUR pr. aktie, svarende til 9,52 SEK pr. aktie (var 0,82 EUR / 9,24 SEK), hvilket er nogenlunde på linje med vores kursmål. Vi har gennemgået forudsætningerne i DCF-modellen mere detaljeret i vores omfattende analyse (10/2026). Derudover bør det bemærkes, at vores DCF ikke fuldt ud tager højde for Skarta Energys langsigtet potentiale (værdien i modellen er 16,8 MEUR), mens Uppsala joint venturet er inkluderet som et ikke-operativt aktiv (værdsat til ~11 MEUR).
Vi har også set på en investors forventede afkast over de næste et par år ved at forenkle den acceptable værdiansættelse og vores 2028-indtjeningsestimater. Efter vores opfattelse kan NYAB's forretning blive værdisat til 11x-12x EV/EBIT og omkring 13x-14x P/E ved udgangen af 2028 baseret på vores aktuelle estimater. Dette kræver dog, at selskabet opretholder en rentabilitet over gennemsnittet for branchen, og at der ikke sker større ændringer i selskabets vækstforventninger.
Baseret på dette og vores aktuelle estimater mener vi, at NYAB kan blive værdisat til omtrent 10,2-11,2 SEK pr. aktie ved udgangen af 2028 (med den aktuelle EUR/SEK-valutakurs). Til den aktuelle aktiekurs på 8,19 SEK vil det forventede gennemsnitlige årlige afkast være omkring 13 %, og vi forventer, at investoren modtager et årligt udbytteafkast på ca. 2-3 %. Det gennemsnitlige årlige forventede samlede afkast på cirka 15-16 % forbliver derfor over det afkastkrav på egenkapitalen, vi anvender (9,6 %), men marginen er faldet tydeligt som følge af aktiekursudviklingen. Beregningen tager dog ikke højde for NYAB's andel i Skarta Energy eller Uppsala joint venturet, hvorfor den udelukkende fungerer som et understøttende element for værdisættelsen.
Afslutningsvis vurderer vi, at det forventede afkast på aktien fortsat er attraktivt, men mindre end på tidspunktet for vores <a target="_blank" rel="noopener noreferrer nofollow" class="text-primary underline" href="https://www.inderes.se/companies/NYAB/extensive">omfattende analyse</a>.
På vores 2027-estimater er NYAB i øjeblikket værdisat på linje med infrastrukturentreprenørerne og under de store diversificerede entreprenører, som begge deler en lignende risikoprofil, da rabatten til førstnævnte er lukket efter aktiekursens stigning. Vi fortsætter med at tro, at selskabets stærke vækst, branchens førende rentabilitet og asset light-balance, som muliggør større skalerbarhed og finansiel fleksibilitet, berettiger til en moderat præmie i forhold til sin tætteste peer group over tid. Da en del af den multipeludvidelse, vi har forventet, dog nu ligger bag os, vurderer vi, at det forventede afkast på kort sigt i stigende grad vil afhænge af, at selskabet lever op til vores forventninger til indtjeningsvæksten, hvilket efterlader mindre the room for error (mindre plads til fejl).
Afspejlende dette overordnede billede ser vi det risikojusterede forventede afkast på aktien til at ligge over vores anvendte afkastkrav på egenkapitalen over de næste 12 måneder, men ikke længere på et niveau, der berettiger til en Køb-anbefaling, da aktiekursen er steget mere end vores estimater siden vores omfattende analyse. Som følge heraf sænker vi vores anbefaling til Akkumulér, samtidig med at vi løfter vores kursmål til 9,5 SEK (var 9,2 SEK), hvilket afspejler vores højere omsætningsestimater og den forbedrede finske indtjeningsprofil.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026e | 2027e | 2028e | 2029e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekurs | 0,85 | 0,87 | 0,55 | 0,43 | 0,54 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| Antal aktier, mio | 414,24 | 706,66 | 706,66 | 712,99 | 712,99 | 712,99 | 712,99 | 712,99 | 712,99 |
| Børsværdi | 352,1 | 614,8 | 388,7 | 309,2 | 382,1 | 532,3 | 532,3 | 532,3 | 532,3 |
| EV | 353,7 | 622,2 | 368,6 | 275,8 | 349,9 | 460,1 | 427,1 | 395,2 | 364,2 |
| P/E (just.) | 29,9 | 24,8 | 29,5 | 15,3 | 15,3 | 15,3 | 12,6 | 11,4 | 11,2 |
| P/E | 29,9 | 26,4 | 43,0 | 18,5 | 17,9 | 15,2 | 13,0 | 11,7 | 11,2 |
| P/B | 13,5 | 3,4 | 2,1 | 1,6 | 1,8 | 2,2 | 2,0 | 1,8 | 1,6 |
| P/S | 2,7 | 2,4 | 1,4 | 0,9 | 0,7 | 0,8 | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
| EV/omsætning | 2,7 | 2,5 | 1,3 | 0,8 | 0,6 | 0,7 | 0,6 | 0,5 | 0,5 |
| EV/EBITDA | 21,1 | 20,5 | 17,2 | 9,1 | 9,4 | 9,4 | 7,6 | 6,5 | 6,1 |
| EV/EBIT (just.) | 22,7 | 22,9 | 20,7 | 10,5 | 10,2 | 11,1 | 8,7 | 7,1 | 6,7 |
| Udbytteprocent (%) | 0,0 % | 21,2 % | 109,3 % | 42,6 % | 33,4 % | 28,6 % | 31,4 % | 31,4 % | 33,0 % |
| Udbytteafkast-% | 0,0 % | 0,8 % | 2,5 % | 2,3 % | 1,9 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 2,9 % |
| Kilde: Inderes | |||||||||
| Market cap | EV | EV/EBIT | EV/EBITDA | EV/S | P/E | Dividend yield-% | P/B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR | MEUR | 2026e | 2027e | 2026e | 2027e | 2026e | 2027e | 2026e | 2027e | 2026e | 2027e | 2026e | |
| NCC | 1.722 | 2.137 | 13,5 | 11,5 | 8,4 | 7,5 | 0,4 | 0,4 | 14,3 | 11,8 | 5,5 | 6,0 | 2,1 |
| Peab | 2.471 | 3.457 | 12,2 | 11,4 | 8,2 | 7,7 | 0,6 | 0,6 | 11,5 | 10,6 | 4,4 | 4,7 | 1,5 |
| Skanska | 10.897 | 9.601 | 12,7 | 11,6 | 9,6 | 8,9 | 0,6 | 0,6 | 16,7 | 15,4 | 3,8 | 3,9 | 1,8 |
| YIT | 845 | 1.600 | 22,5 | 13,3 | 21,3 | 11,4 | 0,8 | 0,7 | 158,3 | 19,7 | 0,5 | 1,4 | |
| Veidekke | 2.762 | 2.438 | 11,7 | 11,4 | 7,8 | 7,6 | 0,6 | 0,5 | 17,0 | 16,2 | 5,5 | 5,8 | 7,6 |
| AF Gruppen | 2.166 | 2.284 | 11,4 | 10,9 | 8,6 | 8,4 | 0,7 | 0,7 | 16,1 | 15,4 | 6,0 | 6,3 | 5,3 |
| NRC Group | 165 | 240 | 12,8 | 9,7 | 6,5 | 5,6 | 0,4 | 0,4 | 22,6 | 11,9 | 3,5 | 1,0 | |
| MT Hoejgaard Holding | 300 | 286 | 9,4 | 4,8 | 6,0 | 3,6 | 0,2 | 0,2 | 14,7 | 6,6 | 2,0 | 3,8 | 1,7 |
| Per Aarsless A/S | 1.826 | 2.014 | 11,4 | 10,1 | 6,3 | 5,7 | 0,6 | 0,5 | 14,2 | 12,4 | 1,8 | 2,0 | 2,2 |
| Sweco | 4.705 | 5.322 | 16,7 | 15,1 | 12,6 | 11,6 | 1,7 | 1,6 | 19,7 | 18,0 | 2,8 | 3,0 | 3,7 |
| AFRY | 1.337 | 1.901 | 12,5 | 10,5 | 8,4 | 7,4 | 0,8 | 0,8 | 13,3 | 10,7 | 4,5 | 5,2 | 1,1 |
| Sitowise | 79 | 149 | 22,9 | 11,9 | 9,9 | 8,0 | 0,9 | 0,9 | 15,7 | 0,5 | 1,1 | 1,1 | |
| Etteplan | 178 | 253 | 15,3 | 10,8 | 7,6 | 6,2 | 0,7 | 0,7 | 17,6 | 11,3 | 3,0 | 4,6 | 1,4 |
| Rejlers | 289 | 386 | 12,4 | 9,6 | 7,5 | 6,5 | 0,8 | 0,8 | 11,6 | 9,4 | 4,1 | 4,3 | 1,4 |
| Solwers | 11 | 39 | 77,6 | 15,5 | 8,6 | 5,5 | 0,5 | 0,5 | 52,8 | 1,0 | 0,3 | ||
| Instalco | 1.020 | 1.499 | 17,7 | 13,7 | 10,9 | 9,1 | 1,1 | 1,0 | 17,8 | 13,2 | 1,7 | 2,2 | 3,0 |
| Bravida Holding | 2.918 | 3.153 | 16,9 | 14,4 | 12,9 | 11,3 | 1,1 | 1,0 | 20,6 | 17,4 | 2,6 | 2,8 | 3,3 |
| Eltel | 229 | 422 | 16,2 | 12,3 | 7,4 | 6,5 | 0,5 | 0,5 | 22,5 | 13,3 | 0,3 | 1,4 | 1,4 |
| Netel | 14 | 111 | 11,5 | 10,0 | 6,6 | 6,0 | 0,5 | 0,4 | 10,0 | 4,4 | 0,2 | ||
| Kreate | 248 | 276 | 7,8 | 7,0 | 5,7 | 5,2 | 0,4 | 0,4 | 11,3 | 9,5 | 5,8 | 6,5 | 4,0 |
| GRK Infra | 862 | 710 | 9,6 | 7,7 | 6,9 | 6,1 | 0,8 | 0,7 | 13,4 | 11,4 | 3,3 | 3,6 | 3,5 |
| Green Landscaping | 83 | 292 | 9,8 | 8,3 | 4,5 | 3,8 | 0,5 | 0,6 | 4,8 | 5,3 | 0,5 | ||
| Brunel International | 378 | 420 | 9,6 | 7,6 | 6,3 | 5,3 | 0,3 | 0,3 | 15,4 | 11,4 | 5,5 | 7,2 | 1,4 |
| Aqualis | 109 | 137 | 10,9 | 7,3 | 7,0 | 5,5 | 0,4 | 0,4 | 10,8 | 8,0 | 10,9 | 10,3 | 1,5 |
| Eezy | 22 | 66 | 21,9 | 13,1 | 6,0 | 5,5 | 0,5 | 0,5 | 8,6 | 0,2 | |||
| Multiconsult ASA | 343 | 482 | 9,9 | 7,9 | 5,8 | 5,0 | 0,6 | 0,6 | 13,0 | 10,3 | 5,0 | 6,5 | 2,4 |
| NYAB (Inderes) | 532 | 460 | 11,1 | 8,5 | 9,4 | 7,6 | 0,7 | 0,6 | 15,3 | 12,6 | 1,9 | 2,4 | 2,2 |
| Average | 16,0 | 10,7 | 8,3 | 7,0 | 0,7 | 0,6 | 21,2 | 13,5 | 3,9 | 4,2 | 2,1 | ||
| Median | 12,4 | 10,8 | 7,5 | 6,4 | 0,6 | 0,6 | 14,7 | 11,6 | 3,9 | 3,9 | 1,5 | ||
| Diff-% to median | -10 % | -22 % | 25 % | 20 % | 23 % | 6 % | 5 % | 8 % | -52 % | -38 % | 53 % | ||
| Source: Refinitiv / Inderes | |||||||||||||
| 2024 | Q1'25 | Q2'25 | Q3'25 | Q4'25 | 2025 | Q1'26 | Q2'26 | Q3'26 | Q4'26e | 2026e | 2027e | 2028e | 2029e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 345,9 | 106,9 | 136,0 | 150,5 | 153,6 | 547,0 | 100,1 | 161,9 | 190,2 | 190,7 | 642,9 | 714,8 | 766,3 | 800,4 |
| Civil Engineering | 0,0 | 77,7 | 107,5 | 122,2 | 127,2 | 434,6 | 73,9 | 137,6 | 169,5 | 169,4 | 550,5 | 623,6 | 672,4 | 702,3 |
| Consulting | 0,0 | 29,2 | 28,5 | 28,3 | 27,7 | 113,7 | 26,6 | 24,7 | 21,1 | 21,3 | 93,8 | 92,7 | 95,5 | 99,7 |
| EBITDA | 30,3 | 2,6 | 7,4 | 12,9 | 14,4 | 37,2 | 3,2 | 10,1 | 17,0 | 18,5 | 48,8 | 56,3 | 60,9 | 59,4 |
| Depreciation | -5,0 | -1,6 | -1,6 | -1,6 | -1,7 | -6,5 | -1,7 | -1,8 | -1,9 | -1,8 | -7,2 | -7,2 | -6,8 | -5,0 |
| EBIT (excl. NRI) | 26,4 | 3,1 | 6,1 | 11,6 | 13,5 | 34,3 | 1,9 | 8,7 | 13,7 | 17,1 | 41,3 | 50,4 | 55,5 | 54,4 |
| EBIT | 25,4 | 1,0 | 5,7 | 11,3 | 12,7 | 30,6 | 1,5 | 8,3 | 15,0 | 16,7 | 41,5 | 49,1 | 54,1 | 54,4 |
| Civil Engineering | 0,0 | 1,9 | 5,7 | 10,2 | 12,7 | 30,5 | 2,1 | 8,8 | 13,5 | 16,4 | 40,8 | 47,3 | 51,5 | 47,8 |
| Consulting | 0,0 | 0,8 | 0,8 | 1,1 | 0,9 | 3,6 | 0,1 | 0,5 | 0,1 | 0,3 | 1,0 | 1,8 | 2,6 | 6,8 |
| Other | 0,0 | -1,7 | -0,8 | 0,0 | -0,9 | -3,4 | -0,7 | -1,0 | 1,4 | 0,0 | -0,4 | 0,0 | 0,0 | -0,1 |
| Share of profits in assoc. compan. | -0,8 | -0,2 | 0,1 | -0,0 | -0,3 | -0,4 | 0,0 | 0,8 | 0,0 | 0,2 | 1,0 | 2,3 | 2,7 | 4,7 |
| Net financial items | -3,7 | -0,7 | -0,5 | -0,6 | -0,7 | -2,5 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,1 | 1,0 | -0,4 | -0,4 | -0,4 |
| PTP | 20,9 | 0,1 | 5,4 | 10,6 | 11,6 | 27,7 | 1,8 | 9,4 | 15,4 | 17,0 | 43,5 | 50,9 | 56,4 | 58,7 |
| Taxes | -4,1 | -0,4 | -1,2 | -2,2 | -2,7 | -6,4 | -0,7 | -1,7 | -2,8 | -3,5 | -8,6 | -10,0 | -11,1 | -11,1 |
| Minority interest | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Net earnings | 16,8 | -0,3 | 4,2 | 8,5 | 9,0 | 21,3 | 1,1 | 7,7 | 12,6 | 13,5 | 34,9 | 40,9 | 45,4 | 47,6 |
| EPS (adj.) | 0,03 | 0,00 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,03 | 0,00 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,05 | 0,06 | 0,07 | 0,07 |
| EPS (rep.) | 0,02 | -0,00 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | 0,03 | 0,00 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | 0,05 | 0,06 | 0,06 | 0,07 |
| Key figures | ||||||||||||||
| Revenue growth-% | 23,4 % | 80,6 % | 78,8 % | 60,8 % | 31,2 % | 58,1 % | -6,3 % | 19,0 % | 26,4 % | 24,1 % | 17,5 % | 11,2 % | 7,2 % | 4,4 % |
| Adjusted EBIT growth-% | 48,0 % | 243,7 % | 55,2 % | 28,7 % | 7,7 % | 29,9 % | -38,2 % | 42,1 % | 17,5 % | 26,6 % | 20,5 % | 22,2 % | 10,0 % | -1,9 % |
| EBITDA-% | 8,8 % | 2,4 % | 5,4 % | 8,6 % | 9,4 % | 6,8 % | 3,2 % | 6,2 % | 8,9 % | 9,7 % | 7,6 % | 7,9 % | 7,9 % | 7,4 % |
| Adjusted EBIT-% | 7,6 % | 2,9 % | 4,5 % | 7,7 % | 8,8 % | 6,3 % | 1,9 % | 5,4 % | 7,2 % | 8,9 % | 6,4 % | 7,1 % | 7,2 % | 6,8 % |
| Net earnings-% | 4,8 % | -0,3 % | 3,1 % | 5,6 % | 5,8 % | 3,9 % | 1,1 % | 4,8 % | 6,6 % | 7,1 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 5,9 % |
| Source: Inderes | ||||||||||||||
| 2024 | 2025 | 2026e | 2027e | 2028e | |
|---|---|---|---|---|---|
| Assets | |||||
| Non-current assets | 161,4 | 186,3 | 182,5 | 179,0 | 176,2 |
| Goodwill | 122,4 | 138,8 | 138,8 | 138,8 | 138,8 |
| Intangible assets | 0,8 | 8,5 | 7,2 | 5,8 | 4,8 |
| Tangible assets | 18,4 | 20,3 | 18,1 | 16,0 | 14,2 |
| Associated companies | 18,3 | 16,8 | 16,8 | 16,8 | 16,8 |
| Other investments | 1,5 | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,6 |
| Other non-current assets | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Deferred tax assets | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Current assets | 123,9 | 164,4 | 213,4 | 263,1 | 309,5 |
| Inventories | 11,2 | 1,4 | 2,6 | 4,3 | 5,4 |
| Other current assets | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Receivables | 82,1 | 131,6 | 151,7 | 167,3 | 179,3 |
| Cash and equivalents | 30,6 | 31,4 | 59,0 | 91,5 | 124,8 |
| Balance sheet total | 285,3 | 350,7 | 395,8 | 442,1 | 485,7 |
| Liabilities & equity | |||||
| Equity | 193,2 | 209,5 | 237,3 | 268,2 | 300,8 |
| Share capital | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Retained earnings | 67,2 | 88,8 | 116,6 | 147,5 | 180,1 |
| Hybrid bonds | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Revaluation reserve | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Other equity | 125,9 | 120,7 | 120,7 | 120,7 | 120,7 |
| Minorities | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Non-current liabilities | 8,8 | 13,7 | 15,9 | 15,9 | 15,9 |
| Deferred tax liabilities | 4,8 | 5,7 | 5,7 | 5,7 | 5,7 |
| Provisions | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Interest bearing debt | 3,7 | 7,8 | 10,0 | 10,0 | 10,0 |
| Convertibles | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Other long term liabilities | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Current liabilities | 83,3 | 127,5 | 142,6 | 158,0 | 169,0 |
| Interest bearing debt | 10,3 | 8,1 | 5,0 | 5,0 | 5,0 |
| Payables | 73,0 | 119,4 | 137,6 | 153,0 | 164,0 |
| Other current liabilities | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Balance sheet total | 285,3 | 350,7 | 395,8 | 442,1 | 485,7 |
| Source: Inderes | |||||
| 2025 | 2026e | 2027e | 2028e | 2029e | 2030e | 2031e | 2032e | 2033e | 2034e | 2035e | TERM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Revenue growth-% | 58,1 % | 17,5 % | 11,2 % | 7,2 % | 4,4 % | 4,0 % | 3,5 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,0 % |
| EBIT-% | 5,6 % | 6,5 % | 6,9 % | 7,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 6,2 % | 6,0 % | 5,9 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
| EBIT (operating profit) | 30,6 | 41,5 | 49,1 | 54,1 | 54,4 | 54,1 | 53,4 | 53,2 | 53,9 | 55,8 | 57,0 | |
| + Depreciation | 6,5 | 7,2 | 7,2 | 6,8 | 5,0 | 4,1 | 4,0 | 4,1 | 4,2 | 4,3 | 4,4 | |
| - Paid taxes | -5,8 | -8,2 | -10,0 | -11,1 | -11,1 | -11,1 | -10,9 | -10,9 | -11,0 | -11,4 | -11,6 | |
| - Tax, financial expenses | -0,6 | 0,2 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,2 | |
| + Tax, financial income | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| - Change in working capital | 6,6 | -3,1 | -1,9 | -2,1 | -1,7 | -1,7 | -0,8 | -0,7 | -1,0 | -1,0 | -0,4 | |
| Operating cash flow | 37,4 | 37,6 | 44,3 | 47,6 | 46,5 | 45,3 | 45,6 | 45,6 | 46,0 | 47,7 | 49,3 | |
| + Change in other long-term liabilities | -0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| - Gross CAPEX | -32,6 | -3,7 | -3,8 | -3,9 | -4,0 | -4,2 | -4,3 | -4,4 | -4,5 | -4,7 | -4,7 | |
| Free operating cash flow | 4,7 | 33,9 | 40,5 | 43,7 | 42,4 | 41,2 | 41,3 | 41,2 | 41,5 | 43,0 | 44,6 | |
| +/- Other | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| FCFF | 4,7 | 33,9 | 40,5 | 43,7 | 42,4 | 41,2 | 41,3 | 41,2 | 41,5 | 43,0 | 44,6 | 657,0 |
| Discounted FCFF | 33,5 | 36,7 | 36,3 | 32,4 | 28,8 | 26,5 | 24,3 | 22,4 | 21,3 | 20,3 | 299,4 | |
| Sum of FCFF present value | 582,0 | 548,5 | 511,9 | 475,5 | 443,2 | 414,3 | 387,8 | 363,5 | 341,0 | 319,7 | 299,4 |
| Enterprise value DCF | 582,0 |
| - Interest bearing debt | -15,9 |
| + Cash and cash equivalents | 31,4 |
| + Associated companies | 28,1 |
| -Minorities | 0,0 |
| -Dividend/capital return | -7,1 |
| Equity value DCF | 618,5 |
| Equity value DCF per share (EUR) | 0,87 |
| Equity value DCF per share (SEK) | 9,52 |
| Cost of equity | 9,6 % |
| Weighted average cost of capital (WACC) | 9,0 % |
| Tax-% (WACC) | 20,6 % |
| Target debt ratio (D/(D+E) | 10,0 % |
| Cost of debt | 4,5 % |
| Equity Beta | 1,13 |
| Market risk premium | 4,8 % |
| Liquidity premium | 1,2 % |
| Risk free interest rate | 3,0 % |
This disclaimer applies to written, video and audio reports and other content related to stock research produced by Inderes Oyj (hereinafter referred to as "Inderes") or published on the inderes.fi website or other distribution channels of Inderes (hereinafter collectively referred to as "reports"). This disclaimer contains important information regarding Inderes’ stock research, including investment recommendations.
Inderes engages in commissioned stock research for certain companies under its monitoring. In this arrangement, the monitored company compensates Inderes for delivering independent stock research. Information required to be given by law related to investment recommendations, but not covered in this general disclaimer, is available in the company reports on the respective company’s page on the Inderes website.
No part of this report, or the report as a whole, shall be transferred or shared in any form to the United States, Canada or Japan or the citizens of the aforementioned countries. The legislation of other countries may also lay down restrictions pertaining to the distribution of the information contained in this report. Any individuals who may be subject to such restrictions must take said restrictions into account.
The information presented in Inderes reports is obtained from several different public sources that Inderes considers to be reliable. Inderes aims to use reliable and comprehensive information, but Inderes does not guarantee the accuracy of the presented information. Any opinions, estimates and forecasts represent the views of the authors. Inderes is not responsible for the content or accuracy of the presented information. Inderes and its employees are also not responsible for the financial outcomes of investment decisions made based on the reports or any direct or indirect damage caused by the use of the information. The information used in producing the reports may change quickly. Inderes makes no commitment to announce any potential changes to the presented information and opinions.
The reports produced by Inderes are intended for informational use only. The reports should not be construed as offers or advice to buy, sell or subscribe investment products. Customers should also understand that past performance is not a guarantee of future results. When making investment decisions, customers must base their decisions on their own research and their estimates of the factors that influence the value of the investment and consider their objectives and financial position and use advisors as necessary. Customers are responsible for their investment decisions and their financial outcomes.
Reports produced by Inderes may not be edited, copied or made available to others in their entirety, or in part, without Inderes’ written consent.
Inderes issues target prices for the shares it follows. The recommendation methodology used by Inderes is based on the share’s 12-month expected total shareholder return (including the share price and dividends) and considers Inderes’ view of the risk associated with the expected returns. The recommendation policy consists of four tiers: Sell, Reduce, Accumulate and Buy. As a rule, Inderes’ investment recommendations and target prices are reviewed at least 2–4 times per year in connection with the companies’ interim reports, but the recommendations and target prices may also be changed at other times depending on the market conditions. The issued recommendations and target prices do not guarantee that the share price will develop in line with the estimate. Inderes primarily uses the following valuation methods in determining target prices and recommendations: Cash flow analysis (DCF), valuation multiples, peer group analysis and sum of the parts analysis. The valuation methods and target price criteria used are always company-specific and they may vary significantly depending on the company and (or) industry.
Inderes’ recommendation policy is based on the following distribution relative to the 12-month risk-adjusted expected total shareholder return.
Buy - The 12-month risk-adjusted expected shareholder return of the share is very attractive
Accumulate - The 12-month risk-adjusted expected shareholder return of the share is attractive
Reduce - The 12-month risk-adjusted expected shareholder return of the share is weak
Sell - The 12-month risk-adjusted expected shareholder return of the share is very weak
The assessment of the 12-month risk-adjusted expected total shareholder return based on the above-mentioned definitions is company-specific and subjective. Consequently, similar 12-month expected total shareholder returns between different shares may result in different recommendations, and the recommendations and 12-month expected total shareholder returns between different shares should not be compared with each other. The counterpart of the expected total shareholder return is Inderes’ view of the risk taken by the investor, which varies considerably between companies and scenarios. Thus, a high expected total shareholder return does not necessarily lead to positive performance when the risks are exceptionally high and, correspondingly, a low expected total shareholder return does not necessarily lead to a negative recommendation if Inderes considers the risks to be moderate.
The analysts who produce Inderes’ research and Inderes employees cannot have 1) shareholdings that exceed the threshold of significant financial gain or 2) shareholdings exceeding 1% in any company subject to Inderes’ research activities. Inderes can only own shares in the target companies it follows to the extent shown in the company’s model portfolio and/or femme portfolio investing real funds. All of Inderes' shareholdings are presented in itemized form in the model and femme portfolio. Inderes does not have other shareholdings in the target companies analyzed. The remuneration of the analysts who produce the analysis are not directly or indirectly linked to the issued recommendation or views. Inderes does not have investment bank operations.
Inderes or its partners whose customer relationships may have a financial impact on Inderes may, in their business operations, seek assignments with various issuers with respect to services provided by Inderes or its partners. Thus, Inderes may be in a direct or indirect contractual relationship with an issuer that is the subject of research activities. Inderes and its partners may provide investor relations services to issuers. The aim of such services is to improve communication between the company and the capital markets. These services include the organization of investor events, advisory services related to investor relations and the production of investor research reports.
Inderes has made an agreement with the issuer and target of this report, which entails compiling a research report.
| Dato | Anbefaling | Mål (SEK) | Aktiekurs (SEK) |
|---|---|---|---|
| 5.11.2026 | Akkumulér | 9.50 | 8.19 |
| 8.10.2026 | Køb | 9.20 | 7.46 |
| 14.8.2026 | Køb | 8.40 | 6.44 |
| 8.5.2026 | Køb | 7.80 | 5.94 |
| 13.2.2026 | Køb | 8.00 | 5.80 |
| 6.11.2025 | Køb | 7.90 | 5.89 |
| 14.8.2025 | Akkumulér | 8.25 | 7.13 |
| 8.5.2025 | Køb | 7.20 | 5.90 |
| 3.4.2025 | Køb | 7.00 | 5.32 |
| 27.2.2025 | Køb | 6.80 | 5.27 |
| 2.12.2024 | Køb | 6.80 | 5.20 |
| 6.11.2024 | Akkumulér | 6.80 | 5.80 |
| 3.11.2024 | Akkumulér | 6.80 | 5.93 |
| 15.8.2024 | Reducer | 6.80 | 6.75 |
| 27.6.2024 | Akkumulér | 6.20 | 7.39 |
| 9.5.2024 | Akkumulér | 6.24 | 5.59 |
| 5.5.2024 | Reducer | 5.10 | 5.42 |
| 28.2.2024 | Reducer | 5.10 | 5.67 |
| 25.2.2024 | Reducer | 5.10 | 5.54 |
| 26.12.2023 | Sælg | 5.10 | 6.39 |
| 12.11.2023 | Reducer | 5.67 | 5.57 |
| 11.10.2023 | Reducer | 6.24 | 5.81 |
| 27.8.2023 | Sælg | 6.24 | 7.17 |
| 11.8.2023 | Reducer | 6.24 | 7.03 |
| 27.7.2023 | Reducer | 7.94 | 8.25 |
| 14.5.2023 | Reducer | 7.94 | 7.55 |
| 24.4.2023 | Reducer | 7.94 | 8.03 |