Dette indhold er genereret af AI. Du kan give feedback om det på Inderes forum.
Automatisk oversættelse: Oprindeligt udgivet på finsk 4.11.2026, 07.25 GMT. Giv feedback her.
| Estimattabel | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Afvigelse (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Sammenligning | Faktisk | Inderes | Konsensus | Laveste | Højeste | Faktisk vs. Inderes | Inderes | ||
| Omsætning | 1,44 | 1,36 | 1,39 | -2 % | 6,0 | |||||
| Nettosatser | 0,65 | 0,81 | 0,71 | 13 % | 2,3 | |||||
| EBIT (rapporteret) | 0,41 | 0,55 | 0,42 | 31 % | 1,2 | |||||
| EBIT, Ejendomme | 0,58 | 0,62 | 0,54 | 16 % | 1,9 | |||||
| EBIT, Tjenester | 0,04 | 0,17 | 0,10 | 70 % | 0,40 | |||||
| EPS (rapporteret) | 0,06 | 0,05 | 0,04 | 31 % | 0,11 | |||||
| Omsætningsvækst-% | -41 % | -6 % | -3 % | -2,4 pct.-enheder | -29 % | |||||
| Nettosatser af omsætning, % | 44,9 % | 59,6 % | 51,3 % | 8,3 pct.-enheder | 39,2 % |
Kilde: Inderes
Investors Houses nettoresultater og resultatniveauer for begge segmenter i Q3 overgik vores forventninger. Overraskelsen skyldtes især markant mindre omkostninger end forventet i Servicesegmentet, men også mindre vedligeholdelsesomkostninger og moderniseringsinvesteringer end forventet i Ejendommsegmentet. Stigende finansielle omkostninger og lidt større koncernomkostninger end forventet åd en del af overskridelsen, men resultatet pr. aktie var alligevel bedre end vores estimat. Selskabet gentog sin guidance, og vores resultatestimater for det inneværende år vil ifølge vores foreløbige vurdering være genstand for et mindre opadrettet pres som følge af indtjeningsoverraskelsen, mens vores resultatestimater for de kommende år ser ret ajourførte ud.
Investors Houses omsætning faldt med 6 % i Q3 til 1,36 MEUR (Q3'25: 1,44 MEUR), mens vi ventede en omsætning på 1,39 MEUR. Omsætningen i segmentet Ejendomme steg med 2 % til 0,94 MEUR og overgik marginalt vores estimat på 0,92 MEUR. Udlejningsgraden forblev meget høj på 99 %. Ejendommenes vedligeholdelsesomkostninger var en smule lavere end vores forventninger, hvilket betød, at nettoindtægterne overgik vores estimat med 4 %.
Omsætningen i Servicesegmentet faldt med 20 % til 0,41 MEUR (Q3'25: 0,52 MEUR) og lå dermed klart under vores estimat på 0,47 MEUR. Fondsvirksomheden, der blev solgt i slutningen af april, forklarer faldet i forhold til sammenligningsperioden, men udviklingen var svag selv uden denne. Til trods for dette steg nettoindtægterne til 0,17 MEUR (Q3'25: 0,04 MEUR) drevet af en lavere omkostningsstruktur og overgik dermed klart vores forventninger. Selskabet kommenterede, at det er begyndt at styrke ressourcerne i serviceforretningen og foretog for nylig en ny ansættelse. Vi vurderer, at den faste omkostningsstruktur vil stige noget i forhold til det nuværende niveau.
EBIT steg til 0,55 MEUR (Q3'25: 0,41 MEUR) og overgik vores estimat på 0,42 MEUR. Ejendomme-segmentets EBIT var 0,62 MEUR (estimat 0,54 MEUR), da der kun blev indregnet få moderniseringsomkostninger. Den største overskridelse kom fra Services, hvis EBIT var 0,17 MEUR (estimat 0,10 MEUR) drevet af højere nettoindtægter. Segmentets EBIT-margin steg til 42 %, hvilket vi med denne omsætningsvolumen betragter som et usædvanligt højt niveau, og vi vil søge afklaring om dens holdbarhed på regnskabsdagen. Administrationsomkostningerne og de netto finansielle poster var lidt højere end forventet. Samlet set overgik resultatet pr. aktie (0,05 euro) vores estimat (0,04 €). Pengestrømmen fra driften var -1,1 MEUR i kvartalet, og likviderne faldt til 0,6 MEUR i slutningen af september.
Investors House gentog som forventet sin guidance, hvorefter "resultatet for 2026 vil være markant svagere end det stærke resultat for 2025". Ifølge selskabet forventes årets fjerde kvartal at vise en lille resultatstigning sammenlignet med årets første del. Ordlyden er efter vores opfattelse forsigtig, da allerede Q3-resultatet overgik årets første halvtids næsten nulresultat markant (H1'26: 0,01 MEUR). EBIT for januar-september var 0,76 MEUR. For at nå vores helårsestimat på 1,22 MEUR kræves der blot et EBIT på 0,46 MEUR i resten af året, hvilket er markant mindre end vores tidligere estimerede 0,59 MEUR. Der blev ikke foretaget nye investeringer i kvartalet, men ifølge selskabet har det indledt forhandlinger om flere mulige emner. Selskabet stiler mod at forbedre sin rentabilitet gennem udvalgte nye investeringer og på den anden side ved at genplacere kapital fra andre investeringer. På regnskabsdagen vil vi søge yderligere visibilitet med hensyn til udviklingen i investeringspipelinen, holdbarheden af serviceløsningernes lønsomhed turn-around og baggrunden for de nye målsætninger.