SRV Group
5,36 EUR
0,00 %
5.417 følger denne virksomhed
Kunde
SRV1V
NASDAQ Helsinki
Construction & Materials
Industrials
Oversigt
Finansielt overblik og estimater
Dividend
Investorkonsensus
Værdiansættelse
Resultatopgørelse
Kvartalsvise estimater
Værdiansættelse
Financial statements, revenue, EBIT, valuation metrics, and quarterly estimates for SRV Group
P/E (adj.)
Medianen 2021-2025
EV/S
Medianen 2021-2025
EV/EBIT (adj.)
Medianen 2021-2025
Udbytteprocent
Medianen 2021-2025
P/B
Medianen 2021-2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026e | 2027e | 2028e | 2029e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiekurs (EUR) | 54,40 | 23,60 | 21,20 | 3,80 | 4,08 | 4,28 | 4,96 | 5,36 | 5,36 | 5,36 | 5,36 |
| Aktier | 1,5 | 6,6 | 6,6 | 17,0 | 17,0 | 17,0 | 17,0 | 16,9 | 16,9 | 16,9 | 16,9 |
| Markedsværdi | 81,0 | 155,2 | 138,9 | 64,5 | 69,3 | 72,7 | 84,2 | 90,6 | 90,6 | 90,6 | 90,6 |
| Enterprise value | 586,1 | 459,7 | 324,3 | 178,4 | 202,2 | 202,5 | 183,9 | 214,1 | 216,7 | 247,5 | 237,0 |
| EV/S | 0,6 | 0,5 | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,2 |
| EV/EBITDA | neg. | 22,6 | 69,7 | neg. | neg. | 9,8 | 5,5 | 11,7 | 8,2 | 7,8 | 5,7 |
| EV/EBIT (adj.) | neg. | 29,1 | 61,2 | 9,4 | 177,4 | 19,7 | 27,0 | 15,9 | 10,5 | 9,8 | 6,9 |
| EV/EBIT | neg. | 314,8 | neg. | neg. | neg. | 16,9 | 6,7 | 15,9 | 10,5 | 9,8 | 6,9 |
| P/E (adj.) | neg. | neg. | neg. | 6,5 | neg. | 56,8 | neg. | 46,5 | 11,6 | 8,4 | 4,6 |
| P/E | neg. | neg. | neg. | neg. | neg. | 24,4 | 6,4 | 46,5 | 11,6 | 8,4 | 4,6 |
| P/B | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,6 | 0,7 | 0,6 | 0,7 | 0,8 | 0,8 | 0,7 | 0,6 |
| P/S | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Udbytteprocent | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 2,8 % | 3,7 % | 7,5 % |
| Equity ratio | 21,3 % | 22,4 % | 27,9 % | 41,4 % | 40,7 % | 41,8 % | 41,6 % | 33,7 % | 33,1 % | 31,1 % | 29,2 % |
| Gearing ratio | 240,5 % | 159,7 % | 102,9 % | 55,0 % | 71,7 % | 65,6 % | 34,2 % | 79,7 % | 77,1 % | 93,9 % | 106,1 % |