Dette indhold er genereret af AI. Du kan give feedback om det på Inderes forum.
Automatisk oversættelse: Oprindeligt udgivet på finsk 5.11.2026, 07.20 GMT. Giv feedback her.
| Estimattabel | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Afvigelse (%) | 2026e | |
| MEUR / EUR | Sammenligning | Faktisk | Inderes | Faktisk vs. Inderes | Inderes | |
| Omsætning | 35,7 | 37,6 | 36,0 | 4 % | 172,3 | |
| EBITDA | 4,5 | 4,5 | 4,7 | -4 % | 16,4 | |
| EBITA (justeret) | 3,2 | 3,7 | 3,0 | 23 % | 12,0 | |
| EBIT | 2,2 | 2,5 | 2,2 | 13 % | 6,5 | |
| EPS (justeret) | 0,02 | 0,03 | 0,02 | 86 % | 0,01 | |
| EPS (rapporteret) | -0,02 | -0,07 | -0,09 | -0,14 | ||
| Omsætningsvækst-% | -1,0 % | 5,3 % | 0,9 % | 4,4%-pct. | -8,7 % | |
| EBITA-% (justeret) | 8,9 % | 9,8 % | 8,4 % | 1,4%-pct. | 7,0 % |
Kilde: Inderes. Omsætning, EBITDA, EBITA og EBIT er fra the fortsættende aktiviteter. EPS (justeret) er fra fortsættende aktiviteter eksklusive særlige poster. EPS (rapporteret) inkluderer også ophørte aktiviteter, og selskabets oplyste EPS for fortsættende aktiviteter var 0,02 EUR (Q3'25: 0,02 EUR).
Sitowises Q3-regnskab overgik vores forventninger, da stærk vækst inden for forretningsområderne Infra og Byggeri løftede både omsætningen og den justerede EBITA over vores estimater. Rentabiliteten for Byggeri-forretningsområdet forbedrede sig i forhold til sammenligningsperioden, men forblev fortsat tydeligt under målsætningen. Ordreindgangen forblev derimod afdæmpet på grund af svag efterspørgsel inden for forretningsområdet Digiteringsløsninger, og ordrebogen faldt en smule i forhold til det foregående kvartal. Vi vurderer, at regnskabsperioden vil skabe et mildt opadgående pres på vores resultatestimater for det inneværende år.
Sitowises omsætning fra de fortsættende aktiviteter voksede med 5,3 % til 37,6 MEUR (Q3'25: 35,7 MEUR), mens vores estimat var 36,0 MEUR. Omsætningen i forretningsområdet Infra voksede med 8,2 % til 17,4 MEUR (estimat: 16,6 MEUR), og væksten blev ifølge selskabet understøttet af tidligere vundne letbaneprojekter samt infrastruktur- og den grønne omstillings projekter. Omsætningen i forretningsområdet Byggeri voksede med 7,6 % til 12,1 MEUR, mens vi ventede et niveau på line med sammenligningsperioden (11,3 MEUR). I vores estimat blev opbakningen fra datacenteraftaler opvejet af svagt bolignybyggeri, men ifølge selskabet var arbejdsbyrden på datacenteraftaler på et højt niveau i kvartalet og løftede segmentet til en klar vækst. Omsætningen for forretningsområdet Digiteringsløsninger faldt næsten i overensstemmelse med vores estimat med 3,4 % til 8,0 MEUR (estimat: 8,1 MEUR), og væksten i ARR aftog yderligere til 2,3 % (Q2'26: 3,9 %).
Den justerede EBITA steg til 3,7 MEUR (Q3'25: 3,2 MEUR) eller 9,8 % af omsætningen, mens vores estimat var 3,0 MEUR (8,4 %). Overskridelsen forklares vores vurdering efter primært af en højere volumen end forventet i forretningsområderne Infra og Byggeri. Rentabiliteten for forretningsområdet Infra lå ifølge selskabet tydeligt over målsætningen på 12 %. Rentabiliteten for forretningsområdet Digiteringsløsninger lå ligeledes over målsætningen, understøttet af en sæsonmæssigt stor andel af SaaS-produkter samt de personalereduktioner, der blev gennemført i Q2. Rentabiliteten for forretningsområdet Byggeri forbedrede sig fra sammenligningsperioden takket være en tydeligt stigning i faktureringsgraden, men forblev fortsat under en justeret EBITA-margin på 5 %. Koncernens faktureringsgrad forblev i kvartalet på samme niveau som i sammenligningsperioden på 74,3 %.
Særlige poster beløb sig til 0,3 MEUR, og EBIT steg til 2,5 MEUR (estimat: 2,2 MEUR). De netto finansielle poster var 1,5 MEUR (estimat: cirka 1,4 MEUR), og resultatet per aktie for de fortsættende aktiviteter var 0,02 EUR. Tabet fra de ophørte aktiviteter i Sverige var 3,5 MEUR i kvartalet, hvilket var en smule mindre end vores estimerede tab på 4,0 MEUR. Som forventet opstod størstedelen af tabet på grund af en omregningsdifferencen på 2,8 MEUR optjent i den svenske forretning, som blev overført til resultatet, da transaktionen blev gennemført. Posten har ingen likviditetseffekt. Det rapporterede resultat per aktie var ifølge vores beregninger -0,07 EUR (estimat: -0,09 EUR).
Ordreindgangen i løbet af kvartalet faldt til 32,3 MEUR (Q3'25: 36,2 MEUR). Ifølge selskabet blev der indgået flere ordrer end i sammenligningsperioden i forretningsområderne Infra og Byggeri, og faldet stammede derfor fra forretningsområdet Digiteringsløsninger. Ordrebogen var ved udgangen af september på 140,0 MEUR (Q2'26: 145,3 MEUR, Q3'25: 139,0 MEUR), mens vi ventede, at den ville forblive groft sagt på Q2-niveauet. Ordrebogen for forretningsområdet Infra voksede, og ordrebogen for forretningsområdet Byggeri var højere end i sammenligningsperioden, hvorimod ordrebogen for forretningsområdet Digiteringsløsninger ifølge selskabets kommentarer vendte tilbage fra tidligere høje niveauer til noget, der lignede det normale.
Sitowise gav fortsat ikke nogen guidance for 2026, og markedsudsigterne for de enkelte forretningsområder forblev uændrede. Selskabet venter, at de særlige poster vil mere end fordoble sig fra 2025-niveauet (2,0 MEUR), hvilket efter de 2,3 MEUR i januar-september betyder betydelige poster også for Q4. Nettorentebærende gæld faldt til 70,9 MEUR, og nettorentebærende gæld/justeret EBITDA var 4,1x (Q2'26: 4,2x). EBITDA var 4,1x (Q2'26: 4,2x). Vi vurderer, at Q3-regnskabet vil skabe et mildt opadgående pres på vores estimater for det indeværende år.