Dette indhold er genereret af AI. Du kan give feedback om det på Inderes forum.
Automatisk oversættelse: Oprindeligt udgivet på engelsk 4.11.2026, 07.37 GMT. Giv feedback her.
| Estimat | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Forskel (%) | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Sammenligning | Faktisk | Inderes | Faktisk mod Inderes | Inderes |
| Omsætning | 150.5 | 190 | 176 | 8% | 623 |
| EBITA | 11.6 | 15.4 | 14.4 | 7% | 42.7 |
| EBIT | 11.3 | 15.0 | 14.0 | 7% | 41.3 |
| Resultat før skat | 10.6 | 15.4 | 14.3 | 8% | 43.2 |
| Nettoresultat | 8.5 | 12.6 | 11.4 | 11% | 34.4 |
| Omsætningsvækst-% | 60.8 % | 26.4 % | 17.2 % | 9,2 %-point | 14.0 % |
| EBIT-% | 7.5 % | 7.9 % | 7.9 % | 0,0 %-point | 6.6 % |
Estimater Q3'25 Q3'26 Q3'26e Afvigelse (%) 2026e MEUR / EUR Sammenligning Udført Inderes Udf. vs. inderes Inderes Omsætning 150,5 190 176 8 % 623 EBITA 11,6 15,4 14,4 7 % 42,7 EBIT 11,3 15,0 14,0 7 % 41,3 PTP 10,6 15,4 14,3 8 % 43,2 Nettoresultat 8,5 12,6 11,4 11 % 34,4 Omsætningsvækst-% 60,8 % 26,4 % 17,2 % 9,2 pp 14,0 % EBIT-% 7,5 % 7,9 % 7,9 % 0,0 pp 6,6 % Kilde: Inderes NYABs Q3-resultat overgik vores forventninger på både top- og bundlinjen, drevet af en klart stærkere omsætningsvækst end ventet inden for Anlæg (Civil Engineering), særligt i Finland. Ordreindgangen nåede op på rekordstore 555 MEUR, og selv uden NYABs andel af Uppsala-sporvognsprojektet overgik den vores anslåede tal, hvilket løftede den underliggende ordrebog for Anlæg til en ny rekord. Bag de overordnede tal var billedet dog mere blandet. Den svenske Anlægs-margin levede ikke op til vores forventninger, Rådgivning (Consulting) svækkedes yderligere, og en del af EBIT-overraskelsen kom fra ikke-allokerede koncernposter, herunder en dagsværdiregulering af total return-swappet. Anlæg fortsatte med at drive topnatvæksten Omsætningen voksede med 27 % årligt til 190,2 MEUR, hvilket klart overgik vores skøn på 176 MEUR. Anlægssegmentet drev igen væksten med en omsætningsstigning på 39 % år-til-år til 169,5 MEUR. Den svenske omsætning steg med 12 % til 124,1 MEUR (Inderes-skøn: 118,1 MEUR), understøttet af nye jernbaneinfrastrukturprojekter med høj produktion koncentreret over en kort periode. Finland var den primære kilde til, at estimaterne blev slået, idet omsætningen steg med 126 % til 46,8 MEUR (Inderes-skøn: 33,4 MEUR), drevet af optrapningen af byggeaktiviteten på Mikkeli-datacenterprojektet. Selskabet forventer, at projektet fortsat vil understøtte omsætningen i de kommende kvartaler i takt med, at eksekveringen skrider frem. I modsætning hertil faldt omsætningen inden for Rådgivning med 25 % til 21,1 MEUR (Inderes-skøn: 24,9 MEUR) som følge af fortsat svag efterspørgsel efter projektpersonale i det norske offshore-marked og en mere selektiv ordreindgang. Det gennemsnitlige antal fuldtidsansatte (FTE) faldt til 570 (Q3'25: 719). Ordreindgangen for Rådgivning var 13,4 MEUR (Q3'25: 16,7 MEUR), og en rullende 12-måneders book-to-bill på 0,7 peger efter vores opfattelse ikke på et snarligt vendepunkt. Koncernens ordreindgang nåede op på rekordstore 555,0 MEUR (Q3'25: 118,3 MEUR), hvoraf Anlæg stod for 541,6 MEUR. Ordreindgangen omfattede NYABs andel på ca. 294 MEUR af fase 2 i Uppsala-sporvognsprojektet (samlet værdi 6,5 BSEK, 50/50 joint venture med AZVI) samt kontrakten på ca. 1,6 BSEK (ca. 140 MEUR) for fase 2 af Svenska kraftnäts Letsi-Svartbyn-kraftledning. Eksklusive Uppsala var koncernens ordreindgang ca. 261 MEUR, hvilket var over vores skøn på 241 MEUR. Ordrebogen for Anlæg blev mere end fordoblet år-til-år til 874 MEUR (Q2'26: 502 MEUR). Eksklusive Uppsala var ordrebogen på ca. 580 MEUR, hvilket fortsat er ny rekord og en stigning på ca. 16 % i forhold til det foregående kvartal. Da joint ventures indregnes efter indre værdis metode, bidrager det via resultatandele fra associerede selskaber og joint ventures snarere end gennem omsætning og EBIT, og vi vil derfor advare mod at læse det overordnede ordrebogstal på pålydende værdi. Ikke desto mindre vurderer vi, at den underliggende ordrebog giver en stærk visibilitet ind i 2027. Overskuddet på EBIT-niveau slog forventningerne, men segmentmarginerne var blandede Driftsresultatet (EBIT) steg med 33 % til 15 MEUR, hvilket var over vores skøn på 14 MEUR. EBIT-marginen på 7,9 % (Q3'25: 7,5 %) var på linje med vores forventninger, så det bedre resultat end ventet var drevet af volumen. Anlægssegmentets EBIT steg med 33 % til 13,7 MEUR, men segmentets margin faldt en smule til 8,1 % (8,4 %). I Sverige forbedredes marginen til 8,4 % (7,8 %) på baggrund af effektiv projekteksekvering, men dette lå under vores skøn på 9,7 %, og EBIT på 10,4 MEUR levede ikke op til vores skøn på 11,4 MEUR. Finland var den positive overraskelse med et EBIT på 3,3 MEUR (Inderes-skøn: 1,9 MEUR) og en margin på 7,0 % (8,3 %), hvilket lå over vores skøn på 5,7 %. Lønnsomheden inden for Rådgivning blev yderligere svækket, idet marginen faldt til 0,6 % (4,5 %) mod vores skøn på 2,8 %, da omkostningseffektiviseringstiltagene i Norge endnu ikke har haft fuld virkning. Selvom det samlede segment-EBIT på 14 MEUR var på linje med vores forventninger, skyldtes det samlede positive resultat ikke-allokerede koncernposter på +1,2 MEUR (Q3'25: -0,3 MEUR), understøttet af en dagsværdiregulering af det total return-swap, der anvendes til at sikre aktielevering under de langsigtet incitamentsprogrammer. Da vi betragter dette som ikke-operationelt, var kvaliteten af resultatslaget svagere, end de overordnede tal antyder. Længere nede i resultatopgørelsen løftede positive finansielle poster (0,3 MEUR mod -0,6 MEUR) nettoresultatet til 12,6 MEUR, hvilket var over vores skøn på 11,4 MEUR, og resultatet pr. aktie (EPS) steg med 49 % til 0,018 EUR (0,012 EUR). Det frie cash flow var -6,2 MEUR (Q3'25: 9,3 MEUR), idet 20,3 MEUR blev bindet i arbejdskapital, primært i igangværende arbejder for fremmed regning. Selskabet tilskrev dette tidspunktet for modtagelsen af en kundebetaling kort efter kvartalets udløb. Nettolikviditeten faldt til 5,2 MEUR (Q2'26: 12,0 MEUR), og balancen er fortsat stærk (nettogæld/EBITDA -0,12x). Under hensyntagen til ledelsens forklaring forventer vi en stærkere frigivelse af arbejdskapital end normalt i Q4. Pipelinekonvertering skrider frem Med Uppsala og Letsi-Svartbyn nu i udførelsesfasen faldt den anslåede værdi af potentielle udførelseskontrakter fra igangværende tidlige faser til ca. 200 MEUR fra ca. 600 MEUR ved udgangen af Q2. Ændringen afspejler, at disse projekter er flyttet ind i ordrebogen, samt nye tildelinger og reviderede skøn. Disse potentielle kontrakter er ikke inkluderet i ordreindgangen eller ordrebogen. Nye tilføjelser i løbet af kvartalet omfatter en aftale om det tidlige forarbejde med SSAB vedrørende et stålcoillogistikanlæg knyttet til det planlagte mini-mill i Luleå, hvor forhandlingerne om de efterfølgende faser pågår. Selskabet bemærkede, at de langsigtede investeringsprogrammer inden for energi, infrastruktur og industri fortsat understøtter efterspørgslen på tværs af de prioriterede markeder. Givet den klare omsætningsoverraskelse og den rekordstore underliggende ordrebog forventer vi at opjustere vores omsætningsskøn. Indtjeningsbilledet er mindre ligetil. Vores nuværende skøn indikerer en EBIT-margin for Q4'26 på omkring 9,5 %, mod 8,2 % i Q4'25, hvilket ser noget ambitiøst ud i lyset af den blødere svenske margin end ventet, den fortsatte svaghed i Rådgivning og det begrænsede fald igennem på segmentniveau i Q3. Retningen for vores EBIT-skøn vil primært afhænge af holdbarheden af den finske margin og af drivkræfterne bag den svenske marginudvikling
NYABs Q3-resultat overgik vores forventninger på både top- og bundlinjen, drevet af en klart stærkere omsætningsvækst end ventet inden for Anlæg, særligt i Finland. Ordreindgangen nåede op på rekordstore 555 MEUR, og selv uden NYABs andel af Uppsala-sporvognsprojektet overgik den vores estimat, hvilket løftede den underliggende ordrebog for Anlæg til en ny rekord. Bag de overordnede tal var billedet dog mere blandet. Den svenske Anlægs-margin levede ikke op til vores forventninger, Rådgivning svækkedes yderligere, og en del af EBIT-overraskelsen kom fra ikke-allokerede koncernposter, herunder en dagsværdiregulering af total return-swappet.
Omsætningen voksede med 27 % år-til-år til 190,2 MEUR, hvilket klart overgik vores estimat på 176 MEUR. Anlægssegmentet drev igen væksten med en omsætningsstigning på 39 % år-til-år til 169,5 MEUR. Den svenske omsætning steg med 12 % til 124,1 MEUR (Inderes-estimat: 118,1 MEUR), understøttet af nye jernbaneinfrastrukturprojekter med høj produktion koncentreret over en kort periode. Finland var den primære kilde til, at estimatet blev slået, idet omsætningen steg med 126 % til 46,8 MEUR (Inderes-estimat: 33,4 MEUR), drevet af optrapningen af byggeaktiviteten på Mikkeli-datacenterprojektet. Selskabet forventer, at projektet fortsat vil understøtte omsætningen i de kommende kvartaler i takt med, at eksekveringen skrider frem.
I modsætning hertil faldt omsætningen inden for Rådgivning med 25 % til 21,1 MEUR (Inderes-estimat: 24,9 MEUR) som følge af fortsat svag efterspørgsel efter projektpersonale i det norske offshore-marked og en mere selektiv ordreindgang. Det gennemsnitlige antal fuldtidsansatte (FTE) faldt til 570 (Q3'25: 719). Ordreindgangen for Rådgivning var 13,4 MEUR (Q3'25: 16,7 MEUR), og den rullende 12-måneders book-to-bill på 0,7 peger efter vores opfattelse ikke på et snarligt vendepunkt.
Koncernens ordreindgang nåede op på rekordstore 555,0 MEUR (Q3'25: 118,3 MEUR), hvoraf Anlæg stod for 541,6 MEUR. Ordreindgangen omfattede NYABs andel på ca. 294 MEUR af fase 2 i Uppsala-sporvognsprojektet (samlet værdi 6,5 BSEK, 50/50 joint venture med AZVI) samt kontrakten på ca. 1,6 BSEK (ca. 140 MEUR) for fase 2 af Svenska kraftnäts Letsi-Svartbyn-kraftledning. Eksklusive Uppsala var koncernens ordreindgang ca. 261 MEUR, hvilket var over vores estimat på 241 MEUR. Ordrebogen for Anlæg blev mere end fordoblet år-til-år til 874 MEUR (Q2'26: 502 MEUR). Eksklusive Uppsala var ordrebogen på ca. 580 MEUR, hvilket fortsat er en ny rekord og en stigning på ca. 16 % i forhold til det foregående kvartal. Da joint ventures indregnes efter indre værdis metode, bidrager det via resultatandele fra associerede selskaber og joint ventures snarere end gennem omsætning og EBIT, og vi vil derfor advare mod at læse det overordnede ordrebogstal på pålydende værdi. Ikke desto mindre vurderer vi, at den underliggende ordrebog giver en stærk visibilitet ind i 2027.
Driftsresultatet (EBIT) steg med 33 % til 15 MEUR, hvilket var over vores estimat på 14 MEUR. EBIT-marginen på 7,9 % (Q3'25: 7,5 %) var i overensstemmelse med vores forventninger, så det bedre resultat end ventet var drevet af volumen. Anlægssegmentets EBIT steg med 33 % til 13,7 MEUR, men segmentets margin faldt en smule til 8,1 % (8,4 %). I Sverige forbedredes marginen til 8,4 % (7,8 %) på baggrund af effektiv projekteksekvering, men dette lå under vores estimat på 9,7 %, og EBIT på 10,4 MEUR levede ikke op til vores estimat på 11,4 MEUR. Finland var den positive overraskelse med et EBIT på 3,3 MEUR (Inderes-estimat: 1,9 MEUR) og en margin på 7,0 % (8,3 %), hvilket lå over vores estimat på 5,7 %. Lønnsomheden inden for Rådgivning blev yderligere svækket, idet marginen faldt til 0,6 % (4,5 %) mod vores estimat på 2,8 %, da omkostningseffektiviseringstiltagene i Norge endnu ikke har haft fuld virkning.
Selvom det samlede segment-EBIT på 14 MEUR var i overensstemmelse med vores forventninger, skyldtes det overordnede positive resultat ikke-allokerede koncernposter på +1,2 MEUR (Q3'25: -0,3 MEUR), understøttet af en dagsværdiregulering af det total return-swap, der anvendes til at sikre aktielevering under de langsigtede incitamentsprogrammer. Da vi betragter dette som ikke-operationelt, var kvaliteten af resultatslaget svagere, end de overordnede tal antyder. Længere nede i resultatopgørelsen løftede positive finansielle poster (0,3 MEUR mod -0,6 MEUR) nettoresultatet til 12,6 MEUR, hvilket var over vores estimat på 11,4 MEUR, og resultatet pr. aktie steg med 49 % til 0,018 EUR (0,012 EUR).
Det frie cash flow var -6,2 MEUR (Q3'25: 9,3 MEUR), idet 20,3 MEUR blev bundet i arbejdskapital, primært i igangværende arbejder for fremmed regning. Selskabet tilskrev dette tidspunktet for modtagelsen af en kundebetaling kort efter kvartalets udløb. Nettokassebeholdningen faldt til 5,2 MEUR (Q2'26: 12,0 MEUR), og balancen er fortsat stærk (nettogæld/EBITDA -0,12x). Under hensyntagen til ledelsens forklaring forventer vi en stærkere frigivelse af arbejdskapital end normalt i Q4.
Med Uppsala og Letsi-Svartbyn nu i udførelsesfasen faldt den anslåede værdi af potentielle udførelseskontrakter fra igangværende tidlige faser til ca. 200 MEUR fra ca. 600 MEUR ved udgangen af Q2. Ændringen afspejler, at disse projekter er flyttet ind i ordrebogen, samt nye tildelinger og reviderede estimater. Disse potentielle kontrakter er ikke inkluderet i ordreindgangen eller ordrebogen. Nye tilføjelser i løbet af kvartalet omfatter en aftale om det tidlige forarbejde med SSAB vedrørende et stålcoillogistikanlæg knyttet til det planlagte mini-mill i Luleå, hvor forhandlingerne om de efterfølgende faser pågår. Selskabet bemærkede, at de langsigtede investeringsprogrammer inden for energi, infrastruktur og industri fortsat understøtter efterspørgslen på tværs af de prioriterede markeder. Givet den klare omsætningsoverraskelse og den rekordstore underliggende ordrebog forventer vi at opjustere vores omsætningsestimater. Indtjeningsbilledet er mindre ligetil. Vores nuværende estimater indikerer en EBIT-margin for Q4'26 på omkring 9,5 %, mod 8,2 % i Q4'25, hvilket ser noget ambitiøst ud i lyset af den blødere svenske margin end ventet, den fortsatte svaghed i Rådgivning og det begrænsede fald igennem på segmentniveau i Q3. Retningen for vores EBIT-estimater vil primært afhænge af holdbarheden af den finske margin og af drivkræfterne bag den svenske marginudvikling.